Čítajte a PREMÝŠĽAJTE...
Viac informácií o bezpodmienečnom základnom príjme,
ktorú vytvoril Götz Werner, zakladateľ dm-drogery markt a antroposof,
je ekonomicky a vedecky prepočítanou možnosťou, ktorá sa uchádzala aj o svoje politické presadenie - v Nemecku, no sem tie správy nejako nedošli...
Ide o to, aby každý človek mal ako svoje ľudské právo zabezpečené "základné kultúrne minimum", ktoré je dosť vysoké pre žitie kultúrne dôstojného života vo všetkých smeroch. (Aktuálne: dnes sa to snažia napasovať na zrušenie hotovosti a prejdenie na kredity, ktoré je možné plne kontrolovať - to tým NEBOLO MYSLENÉ.)
Viac o tom na mojej web-stránke www.zakladnyprijem.estranky.sk
Nižšie uvedený text je myslený pre praktické zamyslenie - čo s tým.
----------príspevok z r. 2009:
Myšlienku základného príjmu treba predovšetkým PREMÝŠĽAŤ.
Kultúrny podnet z nej nespraví totiž jej uskutočnenie, ale jej PREMÝŠĽANIE... zAOBERANIE SA ŇOU...
Napríklad kladením si otázok...:
- Čo by to znamenalo pre mňa?
- čo by to znamenalo pre iných?
- čo by to znamenalo pre rodičov, deti, matky, chudobných, bohatých?
- viem JA dopriať iným možnosť žiť ako naozaj chcú?
- viem JA uvidieť, že v ľuďoch je chuť tvoriť silnejšia než ničiť?
- viem si JA predstaviť pomoc pre tých, ktorí akoby nevedeli či nechceli tvoriť sami zo seba?
- Viem myslieť DAR? Do dôsledku? Alebo - chcem vedieť myslieť DAR? (Lebo základný príjem akoby v sebe skrýval "filozofiu" daru a obdarúvania...)
Vedieť žiť s otázkami, neunáhľovať odpovede, vedieť mať odpovede polootvorené, skúmavé, nezdogmatizované naším vlastným presvedčením... Už len tieto schopnosti menia človeka a jeho vzťah k iným. Vedieť žiť v otázke voči niečomu, čomu nerozumiem... v stave pripustenia inkosti, vnútorne DOVOLIŤ aj tú inakosť, ktorá sa mi hoci nepáči... hoci sa cez ňu niekto môže vyvíjať k svojmu poznaniu.. a pritom nezostať ľahostajný... To sú umenia, ktoré sa dajú cvičiť už len púhym premýšľaním nad myšlienkou bezpodmienečného základného príjmu pre každého človeka - napríklad v spoločnosti, v ktorej sa na tom zhodnú ľudia, že to chcú...
Rozdiely prístupu k tejto otázke v krajinách zneužitých Západnými krajinami, v krajinách kde nepoznájú kultúru búriacu sa proti prírode, v krajinách večného slnka či večného mrazu, v krajinách Západných, a v krajinách Východných... To sú obrovské rozdiely.
A na Slovensku.
A pozorovať sa pri tom - očakávam, že to zmení svet k lepšiemu? Očakávam zázračný prútik na bôle sveta?
Alebo neverím, že vôbec nejaká zmena môže nastať?
Verím v to, že sa člvoek chce vyvíjať? Chcem sa vyvíjať JA? Sú ostatní naozaj až tak INÍ (ako si to o nich myslím)? Alebo som JA naozaj až tak lenivý a deštruktívny (ako si to o sebe myslím)?
TÁTO MYŠLIENKA JE TU PREDKLADANÁ PRE PREMÝSĽANIE...
pošlite ju na premýšľanie ďalším!!
- - -
A ak už viete o čo asi v tejto myšlienke ide či môže ísť,
a páči sa Vám to,
tak tu v tejto rubrike aj pre Vás čo nevidieť uverejníme možnosti, ako podporiť myšlienku základného bezpodmienečného príjmu...A čo najviac odkazov na to, kde všade sa o nej píše...
zatiaľ sa dá kliknúť na www.pozrisi.sk
a na www.vybrali.sme.sk a ak Vás zaujmú príspevky o základnom príjme tu uverejnené tak zvyšovať ich čítanosť - aby sa dostali aj k tým, ktorí čítajú len najčítanejšie... :-)
Uverejníme tu aj zopár nápadov, čo všetko sa dá robiť - tvorivo, diskusne i akčne,
ak chce človek podporiť rozšírenie tejto myšlienky - aby ľudia o nej vedeli, a aby o nej mohli rozmýšľať.
Zatiaľ pozerajte film zvrejnený na www.zakladnyprijem.sk (viď predchádzajúci príspevok)
a čítajte knižky a prípadne sa nám ozvite alebo príďte na niektoré z ďalších pripravovaných podujatí - napríklad s premietaním filmu a následnou rozpravou /diskusiou/.
... A pošlite správy ďalej!!! ...
- - -
Vo Zvolene po premietaní filmu a diskusii vznikla spontánne skupinka ľudí, ktorá chce podporiť šírenie tejto myšlienky - aby ľudia o nej rozmýšľali. V prípade Vášho vážneho záujmu sa môžete zapojiť do konferencie v rámci e-mailu, kde si budeme vymieňať praktické oznamy týkajúce sa tejto témy...
Budete vítaní.
(V prípade záujmu sa nám ozvite, posunieme to ďalej...)
- - -
A ešte opisujem odkazy ktoré som uverejnila už v príspevku pred týmito poslednými:
ODKAZY:
slovenčina/čeština
Stránka podporovateľov myšlienky základného príjmu, ktorými sme aj my:
www.zakladnyprijem.estranky.sk
Rozhovor s Götzom Wernerom a pár článkov o bezpodmienečnom základnom príjme v slovenčine nájdete tu:
www.zakladnyprijem.sk (odkaz články) - tu je sprístupnený i nemecko-švajčiarsky dokument o základnom príjme, jeho zdôvodnení, financovateľnosti a pod.
www.antropozofia.sk/socialna_trojclennost/
Niečo možno nájsť aj na
www.vsieti.sk a u nás TU* :-)
Je tiež vydaná brožúrka
Götz W. Werner a Benediktus Hadorp: "Nepodmíněný základní příjem pro všechny. Východisko z nezaměstnanosti a nesvobody?" (česky)
Preklad brožúrky "Bedingungsloses Grundeinkommen: Ein Weg aus Arbeitslosigkeit und Bevormundung?" ©2006 gesundheit aktiv • anthroposophische heilkunst e.v. Bad Liebenzell
(V prípade ďalšieho záujmu o túto tému možno kontaktovať aj zakladniprijem@zlatymost.cz)
a kniha (súhrn prednášok vrátane prednášky G.Wernera)
"Základný príjem pre každého človeka. Výzva pre Európu?" (slovensky)
Prednášajúcimi redigované prednášky prednesené na Konferencii o budúcnosti, ktorá sa konala na Michaela od 29.9. do 1.10.2006 v Goetheane, Dornach, Švajčiarsko. Vydala: Slovenská antroposofická spoločnosť 2008.
Obe knižky sú v predaji napr. u nášho priateľa Ľubora Perháča (lubor.perhac(zavináč)zoznam.sk)
nemčina
V nemčine je toho viac, súhrnná stránka je tu:
ale aj: www.unternimm-die-zukunft.de/
(veľa ďalších nemeckých odkazov je na www.zakladnyprijem.sk )
